Plaštanice

Plaštanica je komad tkanine, obično bele boje, na kojoj je izvezeno ili naslikano Hristovo telo neposredno nakon skidanja sa krsta. Ovaj komad tkanine se često koristi u pravoslavnim crkvama za Veliki petak, dan kada se slavi Hristova smrt.

Plaštanica predstavlja simbol Hristovog groba, a u pravoslavnim crkvama se postavlja na oltar nakon Velikog petka, gde ostaje do Uskrsa. Tokom liturgije na Veliku subotu, plaštanica se uklanja sa oltara i donosi u procesiji oko crkve, simbolizujući Hristovo vaskrsenje.

Postoje različite veličine i stilovi plaštanica. Neke su ukrašene zlatnim vezom ili drugim ukrasima, dok su druge jednostavne i bez ikakvih ukrasa. Plaštanice se često čuvaju u crkvenim riznicama i koriste se tokom Velikog petka svake godine.
Šifra artikla: P12322
Plaštanica je izrađena od crvenog somota na kojoj se prepliću svetlucavi konci zlatne boje.U sredini plaštanice nalazi se slika Gospoda Isusa Hrista, koja je naslikana na tkanini. Slika je izrađena u punoj boji, a detalji na slici su istaknuti zlatnom niti, stvarajući prekrasan kontrast na crvenoj p..