Kandila

U Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kandila imaju posebno mesto i simboliku.

Mogu se podeliti u dve vrste i to:

• Stona kandila: To su manje svetiljke koje obično stoje na stolovima u domovima ili crkvi i u kojima se pali ulje ili sveća. Veruje se da svetlost koju proizvodi kandilo predstavlja svetlost Hrista koja osvetljava tamu. Mnoge pravoslavne porodice imaju stona kandila u svojim domovima i pale ih tokom molitava ili u posebnim prilikama kao što su praznici.
  • Zidna kandila: To su svetiljke koje su pričvršćene za zid u crkvi ili kući. Često su dekorisane i izrađene od dragocenih metala ili ukrašene ikonama. One su stalni deo crkvenog inventara i obično se pale tokom bogosluženja i drugih verskih obreda.

Paljenje kandila u pravoslavnoj crkvi ima duboku simboliku. Svetlost koju proizvode kandila podseća na svetlost Hrista i poziva vernike da postanu "svetlost sveta". Takođe, kandila su često mesto gde vernici ostavljaju molitve.

Stono mesingano kandilo (20x12) cm
Novo
Šifra artikla: 9854-03
Ovo prefinjeno pravoslavno stono kandilo predstavlja savršeno spoj elegancije i duhovnosti. Izrađeno je od visokokvalitetnog mesinga sa detaljno izrađenim graviranim ukrasima koji mu daju poseban šarm. Uz crvenu čašu, simboliku verskih rituala, ovo kandilo postaje neizostavan deo vašeg verskog prost..