Liturgijsko vino 0,75 l

Liturgijsko vino u Srpskoj pravoslavnoj crkvi je posebno vino koje se koristi u bogosluženjima, najčešće tokom Svete Liturgije za pričešće vernika. Vino simbolizuje Krv Hristovu i zajedno sa hlebom (Prosforom), koji simbolizuje Telo Hristovo, čini osnovne elemente Euharistije.

Stroga pravila obično regulišu vrstu i kvalitet vina koje može da se koristi. U većini slučajeva, to je crveno vino, često slatkasto, i obavezno prirodno, bez dodataka i konzervanasa. U nekim slučajevima se koristi i crno vino, ali je bitno da vino bude čisto i da nema stranih dodataka.

Liturgijsko vino se pohranjuje u posebnim sudovima zvanim "žitije" i koristi se tokom Liturgije za pripremu Svete Tajne. Nakon što je osvećeno, vino postaje sveta materija i koristi se za pričešće vernika.

Osim u Euharistiji, liturgijsko vino može se koristiti i u drugim bogosluženjima i crkvenim obredima, kao što su krštenje, venčanje i pomazivanje bolesnih

Zbog različitih faktora koji utiču na jačinu i svetlinu ekrana, kao i zbog prilagođavanja boja tokom proizvodnje, ne možemo garantovati da će slika prikazana na našem sajtu biti u potpunosti identična predmetu u prirodnom ambijentu.

Iako ćemo se truditi da naši prikazi budu što verniji, molimo vas da imate u vidu da se boje, sjaj i drugi faktori mogu razlikovati u zavisnosti od postavki vašeg ekrana i osvetljenja prostora u kojem se nalazite. Uvek smo tu da odgovorimo na vaša pitanja i pružimo dodatne informacije o proizvodu ako vam je potrebno.

• Stanje: 3
  • Šifra artikla: 6156