Minijature srpskih manastira i crkava pogledajte klikom ovde!

Blog RSS Feed

31 Dec Vrste pravoslavnog bogosluženja
admin 0 1668
Pravoslavna crkva ima dve vrste bogosluženja: opšta ili zajednička i posebna ili privatna. Opšta se bogosluženja vrše uglavnom u crkvi u određeno vrme, njihov početak se oglašuje zvonjenjem zvona i na njima su obavezni da učestvuju svi članovi Crkve. Takva bogosluženja su: večernje, jutrenje i Sveta liturgija (Služba Božja). Posebna bogosluženja se..
21 Dec Kako se slavi Božić
admin 0 4461
Domaćin i svi ukućani na Božić oblače najsvečanije odelo, i odlaze u crkvu na jutrenje i Božićnu liturgiju. Posle službe u crkvi se prima nafora i prvo se ona uzima na Božić. Ljudi se pozdravljaju rečima: "Hristos se rodi!" i otpozdravljaju: "Vaistinu se rodi!" Valja napomenuti da se ovako pozdravlja i govori sve od Božića do Bogojavljenja.Položajn..
27 Nov Kako postaviti kandilo na zid?
zecevic 0 893
Svaki hrišćanski dom treba da ima ikonu svoje Krsne slave. Pored ikone Krsne slave, poželjno je da u kući stoji ikona Gospoda Isusa Hrista Spasitelja i Presvete Bogorodice, a može i ikona nekog drugog svetitelja koji se u tom domu posebno poštuje. Ikona se postavlja u najsvečanijoj prostoriji, trpezariji ili dnevnoj sobi, na istočnom ili zapadnom z..
15 Nov Za svaki dom - Malu crkvu
admin 0 219