Minijature srpskih manastira u dve veličine. Pogledajte klikom ovde!

Blog RSS Feed

10 Sep Ustrojstvo srpske pravoslavne crkve
admin 0 10
Srpska pravoslavna crkva kao zemaljska ustanova ima i svoj Ustav. Prema tom ustavu na čelu Srpske pravoslavne crkve je Patrijarh kao njen neposredni poglavar. Patrijarha srpskog bira Sveti arhijerejski sabor, koji se sastoji od arhijereja Srpske pravoslavne crkve.Patrijarh se bira iz redova arhijereja Srpske pravoslavne crkve.Sveti arhijerejski sab..
03 Sep Sve o krsnoj slavi
admin 0 2370
Nijedan narod nije tako smišljeno i nežno ukrasio hrišćanske praznike kao srpski narod. Sve je okićeno naročitim dirljivim i lepim običajima kao lepo izatkani ćilim. Pa još kako su Srbi naučili da vole i poštuju svece Božije, naročito svoje krsne slave. Zaista kao niko u svetu. Šta je krsna slava? To je jedan isključivo srpski običaj. Svaki dom ima..
27 Aug Velika Gospojina
admin 0 45
Zaista je praznik Uspenja Presvete Bogorodice – Velika Gospojina, jedan od najvećih praznika koji su posvećeni njoj, majci Bogočoveka Hrista.Mnogi Sveti Oci ovaj praznik nazivaju „ drugi Vaskrs“, što samo po sebi govori o važnosti ovog događaja, kako za hrišćane prvih vekova, tako i za nas danas.Presveta Bogorodica je poživela dugo po Vaznesenju Go..
27 Jul Kako se treba ponašati u crkvi
admin 1 39
Kada pođeš u crkvu misli da u Dom Cara nebeskog ideš, gde sa strahom i radošću treba stajati, isto onako kao što bi na nebu stajao pred nebeskim Carem. I crkvene pesme nas na ovo upućuju kad kažu: kad u hramu stojiš, misli da na nebu stojiš.Ako želiš da ti molitva bude korisna, oprosti svakom koji te je uvredio, da bi i ti mogao reći Oče naš, koji ..
25 Jul Sveti apostoli Petar i Pavle - Petrovdan
0 46
Ako se za ijedan praznik svetitelja Crkve Božije može reći da je najznačajniji, i za Crkvu i njeno trajanje najbitniji to je svakako praznik svetih apostola Petra i Pavla. Zato za njih sveti Justin Ćelijski veli: „…naši vođi, naši besmrtni vođi – ko su? Sveti Apostoli Petar i Pavle i svi ostali Sveti Apostoli, i sa njima i uz njih svi Svetitelji“.S..
25 Jul Sveti arhangel Gavrilo
admin 0 28
Blagovesnika našeg spasenja, velikog slugu Božjeg, i radostonosnog poslanika k Prečistoj Djevi Mariji, Arhangela Gavrila hvalimo u pesmama, po drugi put mu priređujući praznični sabor. Jer njegov prvi sabor praznuje se sutradan po Blagovesti Presvete Bogorodice, dvadeset šestoga marta; a sada se ponova taj sabor njegov praznuje u svetoj Crkvi, i po..
22 Jul Kako postaviti ikone na zid?
admin 1 45
Postavljanje pravoslavnih ikona u stanu ili kući treba da bude na istočnom zidu počasne, glavne prostorije. Međutim, pošto se ni stambene zgrade, a ni porodične kuće, ne orjentišu kao Pravoslavni hramovi (istok-zapad) , često nije moguće da istočni zid bude prazan, da bi se na njemu postavile ikone. Ponekad su na toj strani prozori, vrata, ili jedi..
19 Jul Šta je Mitropolit?
admin 0 18
U Pravoslavnoj crkvi su tri stepena jerarhije, čiji članovi se postavljaju rukopoloženjem. Zbog toga se i naziva: jerarhija hirotonije, rukopolaganja. To su episkopi, prezviteri (sveštenici) i đakoni. Pravo rukopolaganja imaju samo episkopi. Pored toga postoji i tzv. jerarhija jurizdikcije. „U ovu jerahiju spadaju oni episkopi, prezviteri i đakoni,..
30 May Pohovani karfiol
admin 0 23