Minijature srpskih manastira i crkava pogledajte klikom ovde!

Blog RSS Feed

01 Nov Pastrmka iz rerne
admin 0 17
Sastojci:po jedna pastrmka za svaku osobuso, bibermuskatni orahzačin od sušenog povrćaoriganosenfmaslinovo uljesok od limunaNačin pripremePastrmke očistiti i ostaviti da stoje desetak minuta u vodi. Ocediti ih i spolja i iznutra utrljati sve navedene začine. U pleh staviti papir za pečenje, sipati malo maslinovog ulja i poređati pastrmke. Preliti m..
07 Oct Šta čini pravoslavni dom
0 1953
Najbitnije obeležje jednog hrišćanskog i pravoslavnog doma, pre svega, jeste da je dom osvećen. Pored toga, hrišćanski dom treba da ima: ikonu, kandilo, čirak i sveću, slovo, kadionicu, bosiljak i tamjan, Sveto pismo i Molitvenik.Osvećenje doma Kada se jedna kuća ili stan sagradi, okreči, ulepša, i kada se nameste stvari, i kada u njemu porodica za..
24 Sep Pravila posta
admin 0 1783
Pod postom se podrazumeva uzdržavanje od izvesne hrane, pretežno mrsne, i pića na izvesno vreme. Postoji nekoliko stepeni posta:Kada jedanput u toku dana uzimamo hranu bez ulja i vina, i to pretežno nekuvanu, suvu – tzv. suhojedenje;Kada uzimamo hranu, takođe bez ulja i vina, više puta na dan, ali kuvanu u vodi – tzv. post na vodi;Kada uzimamo hran..
10 Sep Ustrojstvo srpske pravoslavne crkve
admin 0 75
Srpska pravoslavna crkva kao zemaljska ustanova ima i svoj Ustav. Prema tom ustavu na čelu Srpske pravoslavne crkve je Patrijarh kao njen neposredni poglavar. Patrijarha srpskog bira Sveti arhijerejski sabor, koji se sastoji od arhijereja Srpske pravoslavne crkve.Patrijarh se bira iz redova arhijereja Srpske pravoslavne crkve.Sveti arhijerejski sab..
03 Sep Sve o krsnoj slavi
admin 0 3147
Nijedan narod nije tako smišljeno i nežno ukrasio hrišćanske praznike kao srpski narod. Sve je okićeno naročitim dirljivim i lepim običajima kao lepo izatkani ćilim. Pa još kako su Srbi naučili da vole i poštuju svece Božije, naročito svoje krsne slave. Zaista kao niko u svetu. Šta je krsna slava? To je jedan isključivo srpski običaj. Svaki dom ima..
27 Aug Velika Gospojina
admin 0 77
Zaista je praznik Uspenja Presvete Bogorodice – Velika Gospojina, jedan od najvećih praznika koji su posvećeni njoj, majci Bogočoveka Hrista.Mnogi Sveti Oci ovaj praznik nazivaju „ drugi Vaskrs“, što samo po sebi govori o važnosti ovog događaja, kako za hrišćane prvih vekova, tako i za nas danas.Presveta Bogorodica je poživela dugo po Vaznesenju Go..
27 Jul Kako se treba ponašati u crkvi
admin 1 4595
Ulazeći u sveti hram, prekrstimo se, uz blagi naklon. Dolazimo do celivajuće ikone na sredini crkve, poklonimo joj se i prekrstimo, celivamo ikonu (žene ne ostavljajući tragove karmina) i na kraju se blago poklonimo onima koji stoje u redu iza nas i oko nas. Hram je sveto mesto sabranja vernika radi molitve i bogosluženja, te sve radnje koje to rem..
25 Jul Sveti apostoli Petar i Pavle - Petrovdan
0 70
Ako se za ijedan praznik svetitelja Crkve Božije može reći da je najznačajniji, i za Crkvu i njeno trajanje najbitniji to je svakako praznik svetih apostola Petra i Pavla. Zato za njih sveti Justin Ćelijski veli: „…naši vođi, naši besmrtni vođi – ko su? Sveti Apostoli Petar i Pavle i svi ostali Sveti Apostoli, i sa njima i uz njih svi Svetitelji“.S..
25 Jul Sveti arhangel Gavrilo
admin 0 37
Blagovesnika našeg spasenja, velikog slugu Božjeg, i radostonosnog poslanika k Prečistoj Djevi Mariji, Arhangela Gavrila hvalimo u pesmama, po drugi put mu priređujući praznični sabor. Jer njegov prvi sabor praznuje se sutradan po Blagovesti Presvete Bogorodice, dvadeset šestoga marta; a sada se ponova taj sabor njegov praznuje u svetoj Crkvi, i po..
22 Jul Kako postaviti ikone na zid?
admin 1 3227
Postavljanje pravoslavnih ikona u stanu ili kući treba da bude na istočnom zidu počasne, glavne prostorije. Međutim, pošto se ni stambene zgrade, a ni porodične kuće, ne orjentišu kao Pravoslavni hramovi (istok-zapad) , često nije moguće da istočni zid bude prazan, da bi se na njemu postavile ikone. Ponekad su na toj strani prozori, vrata, ili jedi..
19 Jul Šta je Mitropolit?
admin 0 25
U Pravoslavnoj crkvi su tri stepena jerarhije, čiji članovi se postavljaju rukopoloženjem. Zbog toga se i naziva: jerarhija hirotonije, rukopolaganja. To su episkopi, prezviteri (sveštenici) i đakoni. Pravo rukopolaganja imaju samo episkopi. Pored toga postoji i tzv. jerarhija jurizdikcije. „U ovu jerahiju spadaju oni episkopi, prezviteri i đakoni,..
30 May Pohovani karfiol
admin 0 37