Darohranilica

Darohranilica je posebna drvena ili metalna kutija koja se koristi u srpskoj pravoslavnoj crkvi za čuvanje svetog pričešća. U njoj se čuva osvećeni hleb (prosfora) koji se priprema i osvećuje tokom Velikog četvrtka, a namenjen je bolesnicima i samrtnicima koji nisu u mogućnosti da se pričeste tokom svete Liturgije.

Kako bi se naglasila važnost sadržaja ove kutije, darohranilica je postavljena u kivot u obliku hrama, koji stoji na svetom prestolu. Kivot u obliku hrama je specifična posuda koja simbolizuje duhovnu svetinju i prisustvo Hrista u svetom pričešću.

Darohranilica je obično ukrašena simboličnim elementima, kao što su krstovi, ikone ili drugi dekorativni detalji, koji naglašavaju njenu svetost i liturgijski značaj. Ova kutija se pažljivo čuva i postavlja na istaknuto mesto u crkvi, kao što je oltar ili drugo sveto mesto, kako bi vernici mogli da pristupe svetom pričešću van svete Liturgije.
Šifra artikla: 13272
Darohranilica izrađena od metala sa pozlatom predstavlja posebno izrađenu posudu koja ima estetski i duhovni značaj u okviru verskih obreda. Evo detaljnog opisa:Ova prefinjena darohranilica je izrađena od visokokvalitetnog metala, pridavajući poseban značaj izboru materijala koji simbolizuje trajnos..
Šifra artikla: 13271
Šifra artikla: 13270