Minijature srpskih manastira u dve veličine. Pogledajte klikom ovde!

Dikirije i Trikirije

Dikirije (grč. δικήριον) – svešteni svećnjak sa dve ukrštene sveće koji se koristi samo u arhijerejskoj liturgiji. Prema crkvenim tumačenjima dve sveće predstavljaju dvojnu prirodu Isusa Hrista (ljudsku i božansku). Za vreme bogosluženja arhijerej trikirijem i dikirijem blagosilja narod.

Trikirije (grč. τρικήριον) – svešteni svećnjak sa tri ukrštene sveće koji se koristi samo u arhijerejskoj liturgiji. Prema crkvenim tumačenjima tri sveće predstavljaju tri lica Sv. Trojice. Za vreme bogosluženja arhijerej trikirijem i dikirijem blagosilja narod.

Šifra: 8167
U jednom kilogramu nalazi se 20 sveća.  Dužina sveća 53 centimetara. Dikirije (grč. δικήριον – koji ima dvostruku silu, moć ili vlast) – svešteni svećnjak sa dve ukrštene sveće koji se koristi samo u arhijerejskoj liturgiji. Prema crkvenim tumačenjima dve sveće predstavljaju dvojnu prirod..