Nesveti, a Sveti - Arhimandrit Tihon (Ševkunov)

”U ove naše dane ova knjiga koja je pred nama, ponudi rešenje za kojim smo mi ljudi u Crkvi, a nekako i blagoslovom opterećeni da pomognemo narodu da se vrati kući Majci, Ocu, braći svetoj starijoj, a to s druge strane nije ni malo jednostavno, ni nama održati se u tom prostoru a kamoli druge privući i sačuvati u njemu a evo Gospod dade našem sabratu saslužitelju arhimandritu Tihonu, igumanu Sretenjske obitelji, dar da priđe čoveku, da ga ne uplaši a da ga uvede u svešteni prostor svetih lavri….”

jeromonah Rafailo (Boljević), iguman manastira Uspenje Presvete Bogorodice, Podmaine kod Budve

Knjigu „Nesveti a sveti” mnogi nazivaju pravoslavnim bestselerom. Tiraž na ruskom jeziku premašuje 1,1 milion primeraka.

Prevodi knjige su izdati u Grčkoj, Srbiji, Francuskoj, Rumuniji, SAD, a trenutno se prevodi i na kineski.

U Pskovo-pečerski manastir oca Tihona su, još dok je bio filmski radnik, privlačili prevashodno ljudi koji su ovde obitavali. Upravo o tim ljudima je objavio knjigu koja je očarala i Istok i Zapad.

"Nesveti a sveti" je roman mozaik o sudbinama ljudi koji su u sovjetsko doba život posvetili Bogu i odbrani Crkve. Većina manastira je spaljena, a monasi su odvođeni u logore tako što bi ih jednostavno proglasili skitnicama. Vreme u kojem Bog nije bio dobrodošao u ljudske živote zahtevalo je često nesvakidašnu snalažljivost i dovitljivost manastirskih obitelji koje su opstajale u vučjim vremenima. Ali, ovaj roman odiše tihom smirenošću i radošću života čiji je cilj i u najtežim istorijskim prilikama - sačuvati čisto srce pred Bogom. Sudbine monaha koji su živeli u blizini svetih peštera i katakombi Pskovo-Pešterskog manastira, živopisne su, duhovite i često neverovatne, kao i njihovi junaci, i čitaju se u jednom dahu.

Napomena: HTML nije predviđen!
Loše Odlično
Cena u bodovima: 750