Minijature srpskih manastira i crkava pogledajte klikom ovde!

Kamilavka srpska

Kamilavka (gr. kαμιλαυκα ili kamilavkion (καμιλαυκιον), kalimavkion (καλυμμαύχιον) ili kalimafi (καλιμαυι)) je deo svešteničke odeće u Pravoslavnoj crkvi.

To je kruta kapa koja može biti cilindrična sa ravnim, kupastim obodom na vrhu (grčki stil), cilindrično šireća i ravna na vrhu (ruski stil) ili cilindrična i ravna na vrhu (srpski stil).

Najčešće je crne boje i nose je monasi ili sveštenici. Kamilavku crvene, ljubičaste ili bele boje mogu nositi jedino crkveni velikodostojnici (patrijarsi, episkopi i dr).

Šifra: 101570
Kamilavka je izrađena od najfinijeg materijala izuzetnog kvaliteta. ..