Teologija

Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 9574
Sredinom IX veka u Vizantiji se odigrao važan događaj: ustanovljen je novi praznik, takozvana Pobeda Pravoslavlja (Nedelja Pravoslavlja). Od toga doba, Crkva u prvoj nedelji Velikog posta obeležava ovaj dan posebnim prazničnim bogosluženjem.Šta je poslužilo kao povod za ustanovljenje ovog prazni..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 5636
Patrologija predstavlja iscrpan pregled patrološke misli, počev od donikejske epohe (od novozavetnog vremena do Prvog vaseljenskog sabora), preko takozvanog zlatnog veka crkvene literature (od Prvog vaseljenskog sabora do Halkidonskog sabora) do vizanijskog perioda (od Halkidonskog sabora do pada Ca..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 7370
Korint se nalazi na zemljouzu koji neposredno povezuje Grčku sa Morejom ili Peloponezom. Grad je osnovao Sizif oko 1400 godina pre Hristovog rođenja, i tada se nazivao Efira; docnije je bio razoren i obnovljen od Korinta, Maratonovog ili Pelopsovog sina, po kome je i dobio ime. Za vreme Ahajskog rat..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 5445
Istorijat problema petokPred nama je tekst koji iznosi istorijat problema starog hiljade godina. To je pitanje autora Petoknjižja. Još u patrističko doba su neki pisci primećivali da Mojsije nije mogao napisati petoknjižje u sadašnjem obliku. Taj problem nije bio važan svetim ocima koji su se više b..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 9435
U Pravoslavnij Crkvi ikona zauzima istaknuto mesto. Budući da je ikona pomoćno sredstvo molitve i sastavni deo bogosluženja, ona stoji sa Crkvom u nerazdvojnoj svezi živoga jedinstva. Freske i mozaici „grade“ prostor od svetlosti i lica…Za Sv. Jovana Damaskina ikona je „knjiga za nepismenog“: „Što j..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 2202
Sveti Amvrosije, episkop Mediolanski, rođen je između 333-334. godine, po svoj prilici na obali Mozelja u gradu Treviru (sada je to grad Trir u Nemačkoj).U Treviru se u to vreme nalazila rezidencija namesnika Galije – jedne od provincija Rimske Imperije. Po mišljenju istoričara, rodno mesto svetitel..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 1350
Biblija živi u Crkvi – preveo episkop šumadijski Sava, 96 stranica. Izdaje: „Kalenić“, Kragujevac 1997. godinaUčimo o Bogu iz BiblijeKo je Bog? Kako učimo o Bogu, o NJegovom planu za svet, o NJegovoj volji i NJegovom zakonu?Mi učimo o ljudima i događajima iz daleke prošlosti, jer niko od živih bića ..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 5007
Tokom prva četiri dana Velikog i Časnog posta na povečerju čita se veliki pokajni kanon Svetog Andreja Kritskog. Sveti Andrej, episkop Kritski, beše rođen nem i do sedme godine nije govorio. Kada su ga roditelji odneli u hram i tamo pričestili on je progovorio. U četrnaestoj godini otišao je u manas..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 1109
Mi pravoslavni, kao i Sveti oci Crkve, ne poričemo prvo mesto svetom prvovrhovnom apostolu Petru u njegovoj jednakosti sa svima ostalim Svetim apostolima. Jer to „prvo mesto“ nigde ne znači neki primat vlasti, ili prerogativa, ili „hegemonije“ samog apostola Petra nad ostalim Apostolima, stvar za ko..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 9639
Život je proces prožet raznim okolnostima, situacijama, periodima, prekretnicama i odlučujućim zaokretima.Kvalitet ljudskog života i njegova ispunjenost zavise od toga koliko poznajemo sve te elemente i kako se suočavamo sa njima. Neophodno je, dakle, da nađemo način da se sa njima upoznamo.Cilj ovo..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 10264
I. S. Šmeljov je pisao Leto Gospodnje u emigraciji, „posle Rusije“, posle snažnog ununutrašnjeg potresa i gubitka svega što je prethodno sačinjavalo njegov život: rodnog doma, sina jedinca, Otadžbine – one zemlje koja je osvećena Ocem Nebeskim, koja daje krv i radost. Prema najpoznatijim delima Šmel..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 10263
Šifra proizvoda: 50029625
Mnogi će se složiti da živimo u strašnim vremenima. Ono, što je pre petnaest – dvadeset godina bilo krajnje retko u našoj zemlji, sada je postalo svakodnevnica i skoro pravilo. Šteta i demon buke, vradžbine i uroci su se onda, „u stara dobra vremena“ smatrali nečim što pripada „mračnom srednjem veku..
Šifra proizvoda: 501437001
Strana: 186 Povez: tvrd Pismo: Ćirilica Format: 24x17 ​Godina izdavanja: 2018..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 8621
Podsetimo se da je Sveti Pavle, dobivši vest od Hlojinih ukućana o nekim nepravilnostima u Korintskoj crkvi, poslao tamo Svetog Timoteja, da bi saznao o čemu se zapravo radi, i unekoliko ispravio ono što je moguće ispraviti. Međutim, odmah po odlasku Svetog Timoteja iz Efesa, tamo su stigli poslanic..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 6775
Tumačenje poslanice Svetog apostola Pavla Rimljanima DRUGI DEO – (glave 9 – 16)...
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 6263
Tumačenje poslanice Svetog apostola Pavla Rimljanima PRVI DEO – (glave 1 – 8).Prvi deoApostol Pavle piše Rimljanima, a da ih nikada nije video, jer ih nije on prosvetio verom: ona je zašla kod njih, mimo njega, zašla i obrazovala slavnu hrišćansku zajednicu, čija se slava u vreme pisanja Pos..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 8030
Jevanđelista Jovan veli kako Isus Hristos, kroz tajnu NJegove utelovljene Ikonomije, svojima dođe i svoji ga ne primiše. A ovima koji ga primiše dade vlast da budu čeda Božija, onima koji veruju u ime NJegovo; Koji se ne rodiše od krvi, ni od želje tjelesne, ni od želje muževljeve, nego od Boga. Rađ..
Proizvođač: Каленић Šifra proizvoda: 4123
Kako da Hrišćanin sačuva i ispoveda svoju veru u složenom i promenljivom svetu dvadesetog veka? Na ovaj izazov našeg doba se ne može odgovoriti bez živog predanja.Osnovna karakteristika patrističke teologije je da je ona uvek mogla da se suoči sa izazovima svoga doba, ostajući pri tom dosledna o..