Minijature srpskih manastira u dve veličine. Pogledajte klikom ovde!

Slovo za kolač i prosforu

Slovo za slavksi kolač je mali drveni pečat na kome piše ИС ХС НИ КА što znači Isus Hristos pobeđuje.

Prosfora (grč. πρόσφορον — «prinosim») je kvasni hleb kružnog oblika koji se koristi se pri služenju liturgije u pravoslavnoj crkvi. Iz prosfore se na proskomidiji vadi Agnec. Prosfora, zajedno sa vinom, predstavlja dar Crkve Bogu. Ti darovi se, na Liturgiji, uznose Bogu, da bi se potom kao osvećeni, kao Telo i krv Hristova, razdavali narodu.